8 ok, miért ne hagyd ki gyermeked életéből a gyurmázást!
Az egyik legsokoldalúbb játék, ami észrevétlenül fejleszti bölcsődés, óvodás gyermekedet nem más, mint a gyurma.
A gyermekeknek már akár 2 éves korban adhatunk egy adag gyurmát, amit ő szívesen gyúr, dagaszt, lapít, sodor.
De a gyurmaimádat a későbbi életkorban sem csökken.
Miért szeretik ennyire a gyerekek a gyurmát?
- 2-3 éves korban készülhet belőle pizza, vagy palacsinta, nem kell mást tenni csak kilapítani
- Sütiszaggatóval készülhet belőle állatfigura, karácsonyfa, csillag
- Sodorhatunk neki kígyót, közben énekelhetjük a Tekeredik a kígyó című dalt:
Tekeredik a kígyó,
Rétes akar lenni,
Tekeredik a rétes,
Kígyó akar lenni.
- Ha elkészült a kígyó, feltekerhetjük csigának
- A nagyobb gyerekekkel készíthetünk mesefigurákat, amihez akár saját mesét is kitalálhatunk
- A játékboltba készülhet péksütemény, tejtermék, hiszen a só-liszt gyurma kiszárítható, kedvünkre festhető
- Ajándék készítéséhez is kiváló: Minden évben készülhet a Nagyinak karácsonyra kézlenyomat :)
Egyszóval szuper időtöltés a gyurmázás, de az mellett, hogy elűzi az unalmat fejleszti is gyermekünket!
8 ok, miért ne hagyd ki gyermeked életéből a gyurmázást!
Mert a gyurmázás:
- fejleszti a megfigyelőképességet: ahhoz, hogy a gyermek megformázzon egy-egy általa választott tárgyat, mesefigurát maga elé kell képzelni annak képét. Ehhez meg kell figyelnie az adott tárgy minden apró ki részletét, ismertető jegyeit.
- fejleszti a memóriát, hiszen nem elég megfigyelni, de fel is kell tudni idézni azokat az ismertető jegyeket, ami megkülönbözteti a lovacskát a csacsitól.
- fejleszti az arányérzéket: mekkora az elefánt füle a fejéhez képest? Milyen hosszú a zsiráf nyaka a testéhez képest? A gyerekek ezekre az apró részletekre nagyon ügyelnek egy-egy alkotás során. Ha nem sikerül elsőre a megfelelő arányt kialakítani akkor újrakezdik, gyakorolják addig míg számukra megfelelő alkotás nem sikerül. :)
- fejleszti a színek, formák megismerését: Otthon saját magunk is készíthetünk szebbnél-szebb színes gyurmákat, és miközben gyurmázunk megbeszélhetjük, hogy a kígyó zöld, a háztető piros, a napocska sárga. Különböző színű gyurmákat összekeverve pedig megtudhatjuk melyik színt összekeverve milyen színt kapunk.
A cica feje gömbölyű, a házikó téglatest alakú, ezek pedig játék közben rögzülnek csemetéinkben. - fejleszti a szépérzéket: Az első gyurmázások során már annak is örülnek a gyerekek, ha sikerül megformázniuk a kígyót, a napocskát, de ahogy cseperednek egyre kritikusabbá válnak saját alkotásaikkal szemben. Az idő haladtával egyre kidolgozottabban készítik el a gyurmafigurákat, ügyelve a részletekre. Már nem elégednek meg, hogy sikerült megsodorni a kígyót, készítenek neki szemet, a testére mintázatot is.
- fejleszti a szem-kéz koordinációt: A szem észlelésének, és a kéz mozgásának összehangolása elengedhetetlen az írás, olvasás tanulása során. Ennek fejlesztésében pedig nagy segítséget nyújt a gyurmázás.
- fejleszti a kreativitást: mi fejlesztené jobban a gyermek kreativitását mint egy nagy adag gyurma. A színes gyúrható kupacok beindítják a gyermek fantáziáját, kreativitását.
- fejleszti a finommotorikát, a kéz izomzatát: gyúrhatja két kézzel, vagy egy kézzel, készíthet kis gyurmagolyókat két ujjal, sodorhat hengert a tenyerével, ezekkel pedig fejleszti a csukló-, az ujjak-, az alkar izmait.
Készítsétek el otthon a saját színes gyurmátokat, és gyurmázzatok!
Hogyan készül a házi készítésű, színes play-doh gyurma? Nézd meg itt!<<
Az őszi gyurmázó lapunkat pedig ITT találod!